Paylaş
Aşağa gitmek
HeadPromoter
HeadPromoter
Cinsiyet : Erkek
Mesaj Sayısı : 1214
Yaş : 31
Şu An Yaşadığı Yer : Turkey
Üyelik Tarihi : 17/03/08
Kullanıcı profilini görhttp://hammarturg.com

Krizde milyon dolarlar batırdılar!!! ABD'deki şok dalgası ünlüleri de vurdu!Tarkan Sinyal Vermişti!

Bir 23/9/2008, 12:49
Amerika'da şok etkisi yaratan mortgage krizinin ardından birbiri ardına iflasını açıklayan büyük finans kuruluşları ve şirketler gayrimenkul sektörünü altüst etti. Konut fiyatları yarı yarıya ucuzladı. ABD'de ev alan ünlüler de krizin kurbanı oldu. Milyon dolarlık dairelerin değeri yarı yarıya eridi. Can'ın yaklaşık 10 yıl önce Miami'de aldığı 600 bin dolara aldığı dairenin fiyatı kriz öncesi 2 milyon dolara kadar yükselmişti. Kriz sonrası ise yüzde 70 oranında gerilediği belirtiliyor. Can'ın sadece ABD'de değil Londra'da yaptığı gayrimenkul yatırımlarından da önemli oranda zarar ettiği dile getiriliyor.
Hülya Avşar'ında yıllardır ABD ve İngiltere'de gayrimenkul yatırımı yaptığı biliniyor. Son günlerde TMSF ile başı dertte olan Avşar'ın, yurtdışındaki yaptığı yatırımlar da krizden ağır darbe aldı.
Sibel Can ve Hülya Avşar gibi Gülben Ergen'in de emlak yatırımlarını yurtdışına kaydırdığı biliniyor. Geçtiğimiz yıllarda İngiltere'den kendine yeni ev alan sanatçı bundan sonraki yatırımları için de yurtdışını tercih edeceğini açıklamıştı, ama son gelişmeler tercihin yanlış olduğunu ortaya çıkardı. Bir deodorant markasıyla yaptığı reklam anlaşmasından 1.5 milyon YTL alan Gülben Ergen, bu parayla İngiltere'nin Manchester şehrinde ev almıştı. İngiltere'de konut fiyatları ABD'den daha fazla değer kaybettiği için ünlü sanatçı diğerlerine oranla daha fazla kaybetti. Gülben Ergen'in de gayrimenkul yatırımlarında yüzde 70'e varan zarar yazdığı tahmin ediliyor.

TARKAN UYARMIŞTI

ABD'de yaşadığı dönemde kendisine ev satın alan Tarkan ise o dönemde, "Mortgage sistemi ile aldım, güzel bir metod ama faizlere dikkat edilmeli" diyerek adeta bugün yaşanacakların sinyalin vermişti. Tarkan, hala aldığı evin borcunu öderken yaklaşık 2 milyon dolara satın aldığı evin değeri de kriz nedeniyle yarı yarıya eridi.
Birçok işadamı ve gizli zenginin de ABD'de yatırım yaptığı biliniyor.


ORHAN PAMUK 1 MİLYON DOLAR KAYBETTİ

Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk ise krizden en fazla mağdur olan isimler arasında. Pamuk'un, kısa bir süre önce New York'tan yaklaşık 2 milyon dolara aldığı apartman dairesinin fiyatı bugün 1 milyon doların altında, ama alıcısı yok. Pamuk 3 yıl önce yaptığı yatırımdan 1 milyon doların üzerinde zarara uğradı. Pamuk aynı parayla bugün New York'tan iki daire alabilirdi.
Demet Akalın, İbrahim Kutluay gibi ünlü sanatçı ve sporcular özellikle Miami'de çok sayıda gayrimenkul yatırımlarını olduğu biliniyor.

ABD'DE EMLAK KRİZİ BÜYÜYOR

Uzun vadeli kredi ile aldıkları evlerin borçlarını ödeyemeyen Amerikalılar bu konutları boşaltırken, bankalar ellerinde kalan binlerce gayrimenkulden kurtulmak için yoğun çaba harcıyor.

KELEPİR DAİRELER KAPIŞILIYOR

Ortaya çıkan durum mortgage krizinin etkisiyle Amerikan halkının alım gücünün düşmesi ise yabancılara yaradı. Bu durumu fırsat bilen uyanık yabancılar kelepir daireleri değerlerinden çok daha düşüğe alıyor. Yabancı alıcıların gözdesi ise Florida ve Miami. Bu bölgelerde konut fiyatları neredeyse yarı yarıya geriledi. Florida'da denize sıfır süper lüks villa krizden önce 950 bin dolara alıcı bulurken şimdi 600 bin dolardan satışa sunuluyor. Miami'de ise durum Florida'dan farklı değil. 280 bin dolar olan evin fiyatı 150 bin dolara gerilerken, alıcıı bulamıyor. Amerika'daki emlakçılar ise gelişmeye yüz tutan yerler olarak New Jersey eyaletini ve Edgewater bölgesini işaret ediyorlar.

DÜŞÜŞ BİR SÜRE DAHA DEVAM EDER

Önümüzdeki yılda Amerika'daki finans krizinin etkisini sürdüreceği bekleniyor. Mortgage taksitlerini ödeyemeyen Amerikalıların evlerine ise bankalar el koyuyor. Finansal krizile boğuşan bankalar da ellerindeki ipotekli varlıkları kısa sürede nakite çevirmek için portföylerindeki konutları değerinin çok altında satışa sunuyor. ABD'de konut fiyatlarında bir süre daha geri çekilme yaşansa da uzmanlar hızla gerileyen fiyatların büyük fırsatlar doğurduğunu belirtiliyor.

Habertürk


Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz