Paylaş
Aşağa gitmek
HeadPromoter
HeadPromoter
Cinsiyet : Erkek
Mesaj Sayısı : 1214
Yaş : 31
Şu An Yaşadığı Yer : Turkey
Üyelik Tarihi : 17/03/08
Kullanıcı profilini görhttp://hammarturg.com

28 ülkeyi kötü günler bekliyor

Bir 9/10/2008, 19:13

Dünya bankası başkanı çanlar 28 ülke için çalıyor dedi. Küresel krizi etkilerinin önümüzdeki günlerde onları çok etkileyeceğini söyledi.

Küresel mali kriz derinleşirken Dünya Bankası, gelişmekte olan ülkelerin “daha kötü günlere" hazırlıklı olmasını istedi. Dünya Bankası Başkanı Zoellick, 28 ülkenin risk altında olduğu uyarısında bulundu. Zoellick ülkelerin ismini vermedi ama ülkelerin Orta Avrupa'da, Doğu Avrupa'da ve Asya'da olduğunu söyledi.

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Batılı ülkeleri vuran finans krizinin, gelecek günlerde gelişmekte olan ülkelerde büyük bunalıma yol açabileceği uyarısında bulundu.

Reuters haber ajansının sorularını yanıtlayan Zoellick, küresel mali krizin yayılmakta olduğunu, bunun sonucunda gelişmekte olan ülkelerde, dış ödemeler dengesinde açık, bankacılık krizleri ve şirket iflaslarının görülebileceğini söyledi.

AÇLIK SORUNU BÜYÜYOR

Zoellick, küresel mali krizin yanında artan petrol ve gıda fiyatlarının, gelişmekte olan ülkelerde yoksulları daha zor durumda bırakabileceğini söyledi.

Dünya Bankası’nın hazırladığı son rapora göre, artan fiyatlar nedeniyle dünya genelinde yetersiz beslenen yoksulların sayısı bu yıl 960 milyona çıkacak. Bu sarsıcı rapor, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkelerin maliye bakanlarıyla hafta sonunda yapacağı zirveye sunulacak.

G-20'LER TOPLANIYOR

ABD yönetimi, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası’nın hafta sonunda yapılacak yıllık toplantıları çerçevesinde, sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkeleri bir araya getiren G-20 platformunu toplantıya çağırdı.

ABD Hazine Bakanı Henry Paulson, G-20’lerin acil toplantısında, küresel finans krizine karşı atılacak adımların eşgüdümünün ele alınacağını söyledi. G-20 platformunda Türkiye de bulunuyor.

Dünyanın sanayileşmiş 7 ülkesinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları da yarın Washington’da bir araya gelecek. G-7 grubunda ABD ve Almanya’nın yanı sıra, Japonya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Kanada bulunuyor.

EN HASSAS DURUMDA OLAN ÜLKELER

Genellikle en fakir ülkeler krizden çok etkilendi. Orta Avrupa'da, Doğu Avrupa'da ve Asya'daki ülkeler etkilendi. Kazakistan'ın mesela bankacılık sorunları var. Her ülkenin uluslararası sorunları var. Mesele Ukrayna... Her ülke kendine özgü şartlarıyla değerlendirilmeli...

Gelişmekte olan ülkelerin de göz önüne alınması gerekiyor. Özellikle az gelişmiş ülkelerde bazı temel varlıkları ayarlamak gerekiyor. Mutlaka sabır gerektiriyor.(internethaber.com)
Sayfa başına dön
Similar topics
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz