Paylaş
Aşağa gitmek
avatar
Cinsiyet : Kadın
Mesaj Sayısı : 17
Yaş : 26
Üyelik Tarihi : 19/08/08
Kullanıcı profilini görhttp://hammarturg.com/

tarkan uyanı anlatıyorn ntv de

Bir 15/10/2008, 18:00
Tarkan ve "Uyan" NTV'de“Doğa benden bir şarkı istedi, ilhamı da o verdi. Ben sadece onun diline tercüman oldum”... Bu sözler Tarkan’a ait. Orhan Gencebay ile ortak bir çalışma yapan Tarkan yarın akşam NTV'de Banu Güven'in canlı yayın konuğu olacak.

Nefes alıp veren her bir bireyin, medeniyetler kuran her bir toplumun ve bunlara yaşam veren canlıların ortak dilini biliyoruz. Neslimizin, tüm varlıkların ortak dili olan doğa dilin unutarak kendi köklerini, doğayı ve tarihi yok ettiğini açıkça görüyoruz. Doğa Derneği, insanın kendi köklerini ve geleceğini yok eden macerasına “dur” demek için var. Tuz Gölü’nün, Hasankeyf’in, önü kesilen nehirlerin, ısınan iklimin ve dünyanın ücra köşelerinde susuzluktan ölen çocukların çağrısına yanıt vermemek mümkün mü? Doğa Derneği üyesi, bu çağrıyı duymak ve tüm Türkiye ve dünyaya duyurmak için var. Sen de uyan. Sen de gör. Sen de katıl.” Bu çağrı Doğa Derneği’nden geliyor. Çağrıya ilk yanıt ise Tarkan ve Orhan Gencebay’dan geldi. Uyan, adlı eseri ortaya çıkaran iki sanatçı, derneğin çıkardığı “Doğa” dergisinin ilk sayısında da özel bir röportaj yaptı. İşte bu röportajdan bir bölüm:

Doğa için bir şarkı yapma fikri nasıl çıktı?

Tarkan: Bundan birkaç ay önce Doğa Derneği ile yaptığımız gezilerden birinde Allianoi’yi gördükten ve hikayesini öğrendikten sonra derinden etkilendim. Sular altına kalacak olması beni sarstı. Yine aynı gezide Gediz Deltası’nndaki flamingo cennetinin bir cehenneme dönüşmesi, o bölgenin doğal güzelliğin ve flamingoların geleceklerinin tehlikede olması da beni üzdü. Dünyanın hemen hemen her yerinde doğanın ve canlıların biz insanoğlu tarafından hızla yok edildiği bir dönemde yaşadığımızın da farkındayım. Uzun lafın kısası doğa benden bir şarkı istedi ilhamı da o verdi. Ben sadece onun diline tercüman oldum. Dileğim insanlığın içindeki gerçek sesi dinlemesi ve elele verip dünya için yani bir başka deyişle kendisi için bir şeyler yapması. Şarkımın buna biraz katkısı olursa ne mutlu bana.


Gencebay: Tarkan bir gün ziyaretime geldi. “Orhan Baba, doğa ile ilgili bir projemiz var ve ben “Uyan” adında bir beste yaptım. Bu projede bana destek verebilir misin, bu bestemi beraber icra edebilir miyiz? Sen çal ben söyleyeyim, hatta yer yer birlikte seslendirelim”. Dedi. Çok duygulandım, zaten bu konu benim son derece önem verdiğim ve ilgilendiğim konuydu. Biz de doğanın bir parçası olduğumuz için özümüzü korumaya yönelik bu proje tabii ki çok önemliydi. Memnuniyetle evlat dedim. Tarkan’ı çok sever ve takdir ederim. Şarkıyı dinledim, çok beğendim. Çaldık, söyledik, çok güzel bir eser ortaya çıktı. Hepimiz beğendik.
....
Uyan’nda he şeyin bitmediğini, bir olursak sorunların üstesinden gelebileceğimizi söyleyerek çıkış yolunu da gösteriyorsunuzu. Dağınıklık ve bireysellik sanattan siyasete yaşamın her aşamasında görülen bir şey. Belki bu yüzden hiçbir sorunumuz çözülemiyor. Sizce sorun sadece bireysel hayatlarımızda mı ? Yoksa başka etkenler de var mı?

Tarkan: İkisi de... Bir birey olarak bizi var eden doğaya karşı daha duyarlı bir hayat yaşarsak, özde hepimizin aynı olduğunu keşfedeceğiz, Böylece el ele vererek her şeyin üstesinden gelmek kolay olacak. Hepimiz aynı bütünün parçalarıyız aslında. Her ne kadar özgür bireylermişiz gibi davrasak da yaşamalarımızı birbirimize borçluyuz. Bunu unutarak yaşadığımız her an, bindiğimiz dalı kesmek anlamına geliyor. Bu nedenle bir an önce “uyanmamız” gerek.
....
Bir olursak sorunları çözeriz diyorsunuz. Sizce bun yapabilecek miyiz?

En azından elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak açtığımız yaraları sararız, umudumuzu tazeleriz,vicdanımızı koruruz. Doğa zaten kendine bir çıkış yolu bulur, bize ihtiyacı yok aslında. Kendini tedavi etmesini, yenilemesini de bilir. Biz ona zarar vererek kendi sonumuzu hazırlıyoruz. O yüzden “uyan”... O yüzden bir “uyanış” gerek, farkında olmak gerek.

Sizce çözüm nasıl olabilir, çıkış yolu nedir?

Çözüm ilk olarak doğayı bozan her türlü teknolojik gelişmeyi durdurmak. Bozulmaya yol açan hiçbir teknolojiye müsaade etmemek. Sonra da bozulan dengesini kendini tamir etmek isteyen doğaya yardım ederek gerekeni yapmak.

UYAN!!!!
İki gözü iki çeşme
Hepimize sesleniyor
Deva bul bu derde
Gel beni kurtar diyor
Kanadı kırık kuş gibi
Garibin içi kan ağlıyor
Beni ateşe atmadan önce
Vicdanına bir sor diyor
Uyan uyan uyan uyan
Koy elini kalbine geç olmadan
Bu yolun sonu yokuştur deme
Dağları aşarız eğer inanırsan
Uyan uyan dostum uyan
Koy elini kalbine geç olmadan
Bir olur geliriz üstesinden
Her şey mümkün eğer inanırsan
Böyle gelmiş böyle gider
Deyip de sakın aldanma
Kim bilir, belki de değer
Sen en iyisi doğrundan cayma
Aç gözünü gör de bak
A gülüm kendini kandırma
Senin de yüreğin yanacak
Hele bir ortak ol da yangınına
Uyan uyan uyan uyan
Koy elini kalbine geç olmadan
Bu yolun sonu yokuştur deme
Dağları aşarız eğer inanırsan
Uyan uyan dostum uyan
Koy elini kalbine geç olmadan
Bir olur geliriz üstesinden
Her şey mümkün eğer inanırsan
Yerimiz yurdumuz toprağımız
Yok oluyor ebediyen
Evimiz yuvamız biricik ocağımız
Gidiyor elden
Uyan uyan uyan uyan
Koy elini kalbine geç olmadan

“Uyan”ın ilk CD’si Doğa Dergisi ile birlikte tüm bayilerde...

“TARKAN” CANLI YAYINDA NTV AKŞAM HABERLERİNDE
16 Ekim Perşembe akşamı Tarkan, NTV Akşam Haberleri’nde Banu Güven’in canlı yayın konuğu olacak."Uyan" adllı şarkının sözleriyle içinde bulunduğumuz tehlikeye canlı yayında dikkat çekecek ve birlik çağrısı yapacak. Televizyonlarda ilk kez NTV’de yayınlanacak parçanın videoklibi, Ben&Jerry’in katkıları ile Gediz Deltası’nda çekildi.
avatar
Admin
Admin
Cinsiyet : Erkek
Mesaj Sayısı : 140
Yaş : 32
Takımı : Galatasaray
Üyelik Tarihi : 30/07/08
Kullanıcı profilini görhttp://hammarturg.com/

Geri: tarkan uyanı anlatıyorn ntv de

Bir 16/10/2008, 20:17
paylaşım için teşekkürler
HeadPromoter
HeadPromoter
Cinsiyet : Erkek
Mesaj Sayısı : 1214
Yaş : 31
Şu An Yaşadığı Yer : Turkey
Üyelik Tarihi : 17/03/08
Kullanıcı profilini görhttp://hammarturg.com

Geri: tarkan uyanı anlatıyorn ntv de

Bir 16/10/2008, 20:20
teşekkürler
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz