Paylaş
Aşağa gitmek
HeadPromoter
HeadPromoter
Cinsiyet : Erkek
Mesaj Sayısı : 1214
Yaş : 31
Şu An Yaşadığı Yer : Turkey
Üyelik Tarihi : 17/03/08
Kullanıcı profilini görhttp://hammarturg.com

Tarkan sağolsun Gediz'i tartışıyoruz

Bir 23/10/2008, 21:41

Pop yıldızı Tarkan’ın Orhan Gencebay’la birlikte Uyan şarkısına Gediz Havzası’nda klip çekmesi nehrin kirliliğine ilişkin tartışmaları yeniden gündeme getirdi. Akademik çevreler sürece dahil edilmemekten, yetkililer ise kaynak yetersizliğinden şikayetçi

Tarkan ve Orhan Gencebay’ın “Uyan” şarkısının klibinin bir bölümünü Gediz Havzası’nda çekmesi, nehrin kirliliği konusunda tartışmaları yeniden gündeme getirdi. Ege Üniversitesi (EÜ) Çevre Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ümit Erdem “Gediz’in ölüm kustuğuna” dikkat çekerken Manisa Valisi ve Gediz Havzası İlleri Çevre Koruma Hizmet Birliği Başkanı Celalettin Güvenç, kurtarma planının hazır olduğunu söyledi.

CİDDİ FİNANS GEREKİYOR • Havzadaki kirlilik konusunu yeniden gündeme getirmek için Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile görüştüğünü kaydeden Güvenç “Gediz Havzası’ndaki kirlilik sorununun çözümü için çok ciddi bir finans kaynağı gerektirmektedir. Bunun arayışı içindeyiz” dedi. Sorunun, köyler hariç 100’ün üzerinde il, ilçe ve beldeye arıtma tesisi yapılmasıyla çözülebileceğini belirten Güvenç “Arıtma tesisi olmayan sanayi kuruluşlarının da bu tesislere kavuşturulması, olanların da mevcutları sağlıklı olarak çalıştırılması gerekiyor. Ancak bu konuda bazı tereddütler var” dedi.

PLAN HAZIR • Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Gediz Havzası Koruma Eylem Planı hazırlandığını kaydeden Güvenç “Bazı belediyelerin tesis kurması için 8-10 milyon YTL gerekiyor. Manisa merkez ilçesi ile Turgutlu, Alaşehir, Salihli başka, 2 bin nüfuslu beldenin arıtma tesisinin maliyeti başkadır. Bazı belediyelerin ise henüz projeleri yok” dedi. Gediz Havzası’nda çekilen klibi de henüz izlemediğini dile getiren Güvenç, kültür, sanat, spor adamlarının çevreye olan duyarlılığından rahatsız olmayacaklarını söyledi. Güvenç “Çevre, Tarkan’dan önce bizim hassasiyetimizdir” dedi.

HALK, ÇALIŞMALARI SAHİPLENMİYOR • Prof. Dr. Ümit Erdem ise mevcut çalışmaların Gediz’i kurtarmaya yetmeyeceğini, halkın çalışmaları sahiplenmediğini öne sürdü. Gediz Nehri’nin Kütahya’dan çıktığını ve Uşak’ta, organize sanayiden itibaren kirlenmeye başladığını belirten Erdem “Sağlıklı bir kanalizasyon sistemi oluşturulmalı ve Gediz’e hiçbir şey gönderilmemeli. Dünyada bunun örenkleri var ve Frankfurt, San Fransisco bunu yaptı. Biz neden yapmıyoruz? Herkes bu soruyu kendisine sormalı ve mantıklı olarak cevaplamalı” dedi. Gediz’de ağır metal kirliliği bulunduğunu kaydeden Erdem, Selendi’de tutulan balıkların hastalıklı olduğunu, bölgede sulama suyunun içine girip arazisini sulayanların rahatsızlandığını kaydederek “Gediz artık ölüm kusuyor” dedi

ACİL UYGULAMA ŞART • Havzayı kurtarmak için yapılan toplantılara üniversitelerin davet edilmediğini söyleyen Erdem “Yapılan toplantılara bu işin uzmanı olan ve yıllarını bu alana adayan bilim adamları davet edilmiyor. Bu mantığı anlamak mümkün değil. Bölgenin yetkilileri ve valileri toplanacak, halkı da aralarına alacak, eleştiriden korkmayacak. Herkesimin görüş ve düşüncelerini alacaklar ve uygulamaya acilen geçecekler. Gediz için artık konuşmak yerine proje ve acil uygulama gerekir. Bu konuda yeterince zaman kaybedildi” diye konuştu.(Taraf Gazetesi/FİKRET KARAGÖZ/İZMİR)
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz