Paylaş
Aşağa gitmek
HeadPromoter
HeadPromoter
Cinsiyet : Erkek
Mesaj Sayısı : 1214
Yaş : 31
Şu An Yaşadığı Yer : Turkey
Üyelik Tarihi : 17/03/08
Kullanıcı profilini görhttp://hammarturg.com

Hadise yurtdışında Tarkan'dan daha kolay başarılı olur!

Bir 17/11/2008, 13:55

[Tolga Akyıldız-Hürriyet]
Geçtiğimiz hafta Hadise ile ilgili yazımı teslim ettikten hemen sonra Eurovision’da Türkiye adına yarışacağını öğrendim. TRT’nin seçimi bence son derece doğru.

Aslına bakarsınız, bu Eurovision denen organizasyonu hálá ciddiye aldığım için bir miktar sıkıntı çekmiyor değilim. Öte yandan Hadise’nin potansiyelini gösterebileceği bir platform olduğu da bir gerçek. Belçika’da başlayıp Türkiye’de devam eden kariyerinin 200-300 kişilik gece kulüplerinde sahne almakla sınırlı kalmaması gerekiyor çünkü.

Geçen haftaki yazımı okuyanlar hatırlayacaktır. Meselenin Hadise’nin Türkiye’de kaç sattığı değil, prodüktör ve menajerin o potansiyel kariyeri nasıl planladığı olduğundan söz ettim özetle. Hadise’yi; doğru strateji geliştirildiği takdirde, (bundan sonraki albümler için söylüyorum) Türkiye’nin potansiyeli çok yüksek bir star adayı olarak görüyorum. Hatta daha da ileri gideyim, yurtdışında başarılı olması da duruşu ve özellikleri itibariyle inanın Tarkan’dan daha kolay. Hadise’nin kariyeri ile ilgili küçük düşünmemek gerek.

Yazımdan hemen sonra Hadise’nin prodüktörü Murat Doğan ve menajeri Süheyl Atay’la konu üzerine uzun uzun konuştuk. Murat Doğan, Hadise’nin potansiyelinin farkında olduklarını ve bu gibi projeleri hak ettikleri noktaya taşımak için yeni bir yapılanmaya yöneldiklerini söyledi. Murat Doğan’ın yöneticisi olduğu Pasaj Müzik’in yakın gelecekte yeni bir şirket kurmayı hedeflediğini, bu şirketin uzun vadeli sponsor evlilikleri yaparak Hadise, Öykü Berk gibi yeni sanatçılarının dışında Asfalt Dünya, Gökçe, Malt gibi eski ve proje olarak bir miktar yalnız bırakılmış Pasaj Müzik sanatçılarını da konser potansiyellerine ulaştıracağını umduğunu anlattı. Daha da güzeli bu şirket, sadece Pasaj Müzik sanatçılarının konser satışını yapmayacak. Başka şirketlere bağlı sanatçıların da anlaşma imzalayabileceği bağımsız bir yapı olacak. Batıdaki örnekleri gibi...

Hadise’nin menajeri Süheyl Atay ise size yabancı biri değil aslında. Türkiye’nin belki de en önemli pop star projesi olan Tarkan’ın kariyerinin 10 küsur yıllık bir döneminde, hemen her aşamada yanındaydı. Adı hep Tarkan’ın avukatı olarak geçti ama Tarkan’ın kariyeri ile ilgili önemli dönemeçlerde kilit adamdı. Süheyl Atay’a göre Hadise’nin Belçika’da başlayan kariyeri, oradaki menajeri tarafından doğru yönetilememiş bir kariyer. Bundan sonrası için çok daha büyük düşündüklerini söylüyor. Ve şöyle devam ediyor: "Hedeflerimizden ilki, Hadise’nin hayran kitlesinin ’Hadise Eurovision’a’ talebini Hadise’nin ağzından TRT’ye iletmekti. Bu yıl bu hedefe ulaştık. Ama Eurovision Hadise’nin kariyerinde bir son nokta değil kuşkusuz. Biz 5 yıllık bir plan ve program sonucunda seslerinin, yeteneklerinin ve sahne performanslarının hiç de Hadise’den üstün olmadığına inandığımız uluslararası starlarla yarışırken hayal ediyoruz Hadise’yi. Ayrıca, İngilizce şarkı söylemekte hiçbir sorun yaşamamasına karşın Hadise’nin Türkçe şarkı da söylemesi gerektiğine inanıyoruz. Tarkan’la olan tecrübemden çok iyi biliyorum ki, Türkçe’nin o dili anlamayanların üzerinde yarattığı müzikal duygu büyülü bir şey..."

Geçen haftaki yazıma "Bir Hadise yaratmak" başlığını atmıştım. O Hadise’yi yaratmak için yapılacak şeyler belli. Aklın yolunun bir olduğunu da görüyorum. Öte yandan bu güzel hayalleri gerçekleştirmek, o potansiyellere ulaşmanın da yürütmesi kolay bir peynir gemisi olmadığını biliyorum. Şimdilik Hadise’nin kurmaylarıyla aynı fikirde olduğum için sevinmekle yetinip, huzurlarınızdan ayrılıyorum.
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz