Paylaş
Aşağa gitmek
HeadPromoter
HeadPromoter
Cinsiyet : Erkek
Mesaj Sayısı : 1214
Yaş : 31
Şu An Yaşadığı Yer : Turkey
Üyelik Tarihi : 17/03/08
Kullanıcı profilini görhttp://hammarturg.com

Tarkan ve Ilısu'ya karşı çıkan aydınlar terörist midir?

Bir 30/12/2008, 18:10

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi sözcüsü İnal, çevre bakanına seslendi:”Sanatçı Tarkan ve Ilısu’ya karşı çıkan aydınlar terörist midir? Bunu yanıtlamasını istiyorum”.

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi Sözcüsü Necdet İnal, “Ilısu Barajı’nın yapılmasına karşı çıkanlar bölücüdür” diyen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na seslenerek, “Bu olayın bölgeyle ilgisi yoktur. Sayın bakana sormak istiyorum. Sanatçı Tarkan ve Ilısu’ya karşı çıkan aydınlar terörist midir? Bunu yanıtlamasını istiyorum” dedi. İnal, Ilısu Barajı için 3 ülkenin vereceği kredileri askıya aldığını da belirterek, “Türkiye’ye 153 şartın yerine getirilmesi için 180 gün süre verildi. Bu şartların yerine geleceğine inanmıyoruz. Verdiğimiz mücadele hukuksal bir mücadeledir ve devam edecektir” dedi.
Batman’ın tarihi Hasankeyf İlçesi’ni sular altında bırakacak Ilısu Barajı’na karşı çıkan bölgedeki 72 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu, ‘Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi’, bugün Diyarbakır Mimarlar Odası’nda basın toplantısı düzenledi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İhsan Uğur ve sivil toplum kuruluş temsilcilerinin katıldığı toplantıda açıklamayı girişimin sözcüsü Necdet İnal yaptı. İnal, Almanya, Avusturya ve İsviçre hükümetlerinin Ilısu projesi hakkında Türkiye ile yaptıkları anlaşmayı, anlaşma koşulları yerine getirilmediği için askıya almalarını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi, şöyle dedi:

“Kredi kuruluşlarının oluşturduğu uzmanlar komitesi tarafından 2008 yılında iki defa yapılan yerinde incelemelerde şartların hiçbirinin yerine getirilmediği tespit edilmiştir. Türkiye ve projeyi uygulayan kurum olan DSİ, ne bu şartları yerine getirmeyi istiyor, ne de uygulama kapasitesine sahiptir. Türkiye bu şartları yerine getirse bile Ilusu projesi kabul edilebilir bir seviyeye asla gelmeyecektir. Çünkü proje baştan sona yanlış bir projedir. 3 Avrupa hükümetinin öne sürdüğü şartlar bile sosyal, kültürel ve ekolojik açıdan oluşacak büyük kayıpların önüne geçemeyecektir. 23 Aralık 2008’de Almanya, Avusturya ve İsviçre Hükümetleri aldıkları bu karar ile olaydan çok büyük prestij, güven ve inandırıcılık kaybına uğramadan Ilısu projesinden ayrılma imkanına sahiptirler. Kesin çekilme kararlarını 180 günlük süre dolmadan almalarını acilen talep ediyoruz.”
İnal, “Girişim olarak, 180 günlük süre sonunda hükümetlerin bu barajdan çekilmesi için gereken bütün çalışmaları yapacağız. Hasankeyf’in yok olmaması için Avrupa hükümetlerinden sosyal ve kültürel yıkım getirecek bu barajdan çekilmelerini talep ediyoruz. Barajın gerçekleşmesi durumunda kültürel, tarihi, sosyal ve çevresel alanda çok sayıda olumsuz etkilere neden olacaktır. Ilısu projesi, 12 bin yıllık antik kent Hasenkeyf’in ve 300’e yakın tescilli höyüğün yok almasına, resmi rakamlara göre 55 bin insanın göç edip yoksullaşmasına ve binlerce bitki ile hayvan türünün yaşadığı Dicle Vadisi’nin eko sisteminin bozulmasına neden olacaktır” dedi. (objektifhaber.com)
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz